Koľko si Slováci požičiavajú na bývanie

Koľko si Slováci požičiavajú na bývanie?

Hypotéka. Čo si pod týmto pojmom predstavíte?

Je to podľa vás (často nazývaný) strašiak alebo ideálna možnosť ako jednoducho prísť k novému bývaniu? Podľa aktuálnych informácií na trhu je hypotéka strašiakom, ktorú si s obľubou (takmer) každý dotiahne k sebe kvôli tomu, aby svoj vysnívaný domov vlastnil.

Národná banka Slovenska pravidelne monitoruje realitný trh, s ktorým úzko súvisí aj financovanie na ich kúpu. Ku koncu mája tohto roka stúpol objem úverov na bývanie na takmer 26 miliárd eur. Podľa týchto údajov je zrejmé, že Slováci sa čoraz viac zadlžujú a nájdu sa aj takí, ktorí balansujú na hrane únosnosti tohto zadlženia. Aj práve kvôli tomu sa sprísnili podmienky na získanie hypotekárneho úveru, aby sa zabránilo nepríjemnostiam, ktoré sa v minulosti stali.

Od 1. júla sú podmienky na získanie hypotéky o čosi komplikovanejšie. Nič sa však nemení na tom, že je o ne enormný záujem. Ľudia totiž chcú bývať vo svojom a najlepšie v novom.

Podľa NBS teda stúpol medziročný objem úverov až o 12,1%. K 31. máju 2018 dosiahol 25,905 miliárd eur. Objem úverov stavebného sporenia sa medziročne zvýšil o 4,4% a predstavoval 2,345 miliárd eur.

Ako sú na tom banky?

Hypotekárne úvery na Slovensku dokopy poskytuje 17 bánk. Na prvom mieste vo financovaní bývania figuruje Slovenská sporiteľňa. Jej podiel na celkovom objeme poskytnutých hypotekárnych úverov dosiahol až 27,7%, čo predstavuje takmer 7,2 miliárd eur. Na druhom mieste je Všeobecná úverová banka s viac ako 6% rozdielom. VÚB banka poskytla klientom 21,59% z celkového objemu úverov vo výške takmer 5,6 miliárd eur. Medzi štvoricu najlepších sa dostala aj Tatra banka s podielom 13,87% (takmer 3,6 miliárd eur) a ČSOB banka 12,27% podielom (takmer 3,2 miliárd eur). V rámci stavebných sporiteľní zaznamenala Prvá stavebná sporiteľňa podiel 83,1% (takmer 2 miliardy eur).

Na našich stránkach používame cookies, ktoré nám pomáhajú zefektívniť Vašu prácu s našimi webovými stránkami. Ak zotrváte na stránke bez zmeny nastavení súborov cookie, súhlasíte s ich použitím. Viac informácií