Keď rozhoduje lokalita nehnuteľnosti

Keď rozhoduje lokalita nehnuteľnosti

Tichá, lukratívna, slnečná, zelená, živá... Na východe, západe, v meste, na vidieku... Aj taká môže byť lokalita, v ktorej sa rozhodnete bývať. Pri výbere nehnuteľnosti je lokalita jedným z najdôležitejších kritérií. Faktom je, že ostatné vlastnosti ako napríklad cenu, vybavenosť alebo rozlohu vieme ovplyvniť. Lokalita je však jediným faktorom, ktorú nie je možné zmeniť.

Aké sú najdôležitejšie vlastnosti pri výbere vhodnej lokality?

Je ich niekoľko a závisia predovšetkým od subjektívnych požiadaviek kupujúceho. Vo všeobecnosti platí, že hlavnými parametrami, ktoré rozhodujú pri výbere lokality sú: - Počet pracovných miest a jej udržanie v budúcnosti - Dostupnosť škôl a ich kvalita - Dostupnosť zdravotnej starostlivosti - Životná úroveň - Prírodné prostredie - Bezpečnosť v danej lokalite - Trávenie voľného času v podobe športového a kultúrneho vyžitia V súčasnosti sú pracovné príležitosti najhlavnejším dôvodom, pre ktorý je výber lokality rozhodujúci. Výstavba nových rodinných domov a bytových komplexov sa sústreďuje v miestach, kde je veľký počet možností pre zamestnanie. Naopak v lokalitách s nižšou zamestnanosťou je záujem o kúpu, ale aj predaj nízky a aj ceny týchto nehnuteľností sú neatraktívne. Rodinné domy, byty, chalupy a pozemky sú v lokalitách s najvyššou zamestnanosťou prirodzene aj najdrahšie. Nie je to však pravidlom.

Mesto alebo vidiek?

Keď porovnáme výber lokality z pohľadu typológie kupujúcich, môžeme ich rozdeliť na pragmatikov a romantikov. Zatiaľ čo prvú skupinu by sme mohli označiť ako „mestské typy“, ktoré chcú mať všetko poruke, tú druhú skupinu môžeme zaradiť medzi milovníkov vidieka. Život v meste, rovnako aj na dedine má svoje pre a proti. V meste je prevažne viac pracovných príležitostí, viac škôl, zdravotníckych zariadení, spoločenského a kultúrneho vyžitia a takisto aj viac športových možností. Nevýhodou je obmedzené súkromie, hluk, omnoho znečistené prostredie a veľakrát aj nedostatok zelene. Vidiek nám z pohľadu výhod prináša viac pokoja, ticha, čistého vzduchu, súkromia a prírody. Prináša možnosť záhradkárčiť, chovať domáce zvieratá alebo relaxovať pri domácich prácach. Najväčšou nevýhodou je nutnosť dochádzania za prácou alebo do školy, ktorá je oveľa nákladnejšia ako v meste. Či už v meste alebo na vidieku rozhodnutie je vždy na vás, pretože iba vy najlepšie viete, čo je pre vás najlepšie. Pretože všade dobre, ale doma je najlepšie.

 

 

Potrebujete predať alebo kúpiť nehnuteľnosť, kontaktujte nás.

Viac článkov o realitách si môžete prečítať na našom realitnom blogu. 

Ak ste si prečítali článok až do konca a téma vás zaujala a túžite po kariére a lepšom finančnom ohodnotení – s RE/MAX to môžete dosiahnuť. Podnikajte pre seba ale nie sami. Buďte úspešní, buďte RE/MAX.

Spoločnosť RE/MAX Vám v spolupráci s Finvia Group prináša exkluzívny produkt Hypotéka Plus, s množstvom výnimočných benefitov. Teraz je naozaj ten najlepší čas!

Na našich stránkach používame cookies, ktoré nám pomáhajú zefektívniť Vašu prácu s našimi webovými stránkami. Ak zotrváte na stránke bez zmeny nastavení súborov cookie, súhlasíte s ich použitím. Viac informácií